FM - terapia powięziowa
Manipulacja powięzi - Fascial Manipulation jest metodą terapii manualnej o bardzo dużej skuteczności w zwalczaniu dolegliwości bólowych (a także innych objawów) układu ruchu. Twórcą metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco, który w oparciu o anatomię i fizjologię oraz na podstawie tysięcy przeprowadzonych zabiegów opracował ten innowacyjny system terapeutyczny. Metoda polega na manipulacji określonych punktów (centrów koordynacji i centrów fuzji) na ciele pacjenta, które pokrywają się z punktami: akupunkturowym, spustowymi, Cyriaxa oraz Meigne’a. W akupunkturze poszczególne punkty znajdują się na przebiegu meridianów (kanałów energetycznych), natomiast w Manipulacji Powięzi centra koordynacji znajdują się na przebiegu sekwencji, przekątnych oraz spiral mięśniowo-powięziowych. Formacje te są drogami rozchodzenia się kompensacji w ciele jak również drogami rozchodzenia się bólu. Metoda uwzględnia więc całościowe podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji dokonuje się według określonych reguł na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej. Niezwykle istotnym elementem gwarantującym skuteczną terapię jest szczegółowy wywiad.
W wyniku powtarzających się przeciążeń statycznych i dynamicznych, urazów, stanów zapalnych itd. dochodzi do tzw. densyfikacji powięzi czyli tzw „sklejenia” tkanki miękkiej w danym miejscu anatomicznym. Terapeuta znając anatomię oraz poszczególne punkty powięziowe jest w stanie szybko i skutecznie zlikwidować „sklejenie”. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej manipulacji bądź mobilizacji danej strefy powięziowej, następuje przywrócenie ruchomości i w konsekwencji zmniejszenie bólu.
Terapia powięziowo-mięśniowa umożliwia uwalnianie i rozrywanie zrośniętych mięśni i powięzi. Wpływa także na ponowne nawodnienie i odżywienie tkanek, przez co ciało staje się elastyczne, ukrwione i pełne energii.
Wskazania:
- Ból
- Tkliwość, sztywność, skrzywienia
- Dysfunkcje
- Kulawizna
- Problemy z wydolnością, skakaniem, kłusem, galopem, zawodami, niezrównoważone wzorce ruchowe
- Każda zmiana zachowania/ruchu, wywołująca niepokój właściciela.